Skip to content

163-165 Elm St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block166
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,687
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
32%
Improvement Value:$346,400
68%
Total Assessment$508,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,778+8.0%
2024$9,052+2.8%
2023$8,807
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890