Skip to content

221-223 Halsted Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1926

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 29, 2015

Property Information

Block19
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$220,500
56%
Improvement Value:$170,700
44%
Total Assessment$391,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527-13.9%
2024$8,738+2.8%
2023$8,501
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 6083, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1926