Skip to content

161-163 Halsted Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1926

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block19
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,368
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$192,600
49%
Improvement Value:$198,300
51%
Total Assessment$390,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,521-35.5%
2024$11,661+2.8%
2023$11,345
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 6394, Page 2689

Property Built

Built

Year Built: 1926