Skip to content

174-176 Glenwood Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1910

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 21, 2008

Property Information

Block19
Lot45
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,255
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,500
48%
Improvement Value:$216,100
52%
Total Assessment$414,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,977-8.4%
2024$8,706+2.8%
2023$8,470
Property History

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 5730, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1910