Skip to content

525-527 Madison Ave

Elizabeth, NJ 07201

Built 1925

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block253
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,620
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,800
40%
Improvement Value:$302,900
60%
Total Assessment$504,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710-26.3%
2024$13,169+2.8%
2023$12,813
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1925