Skip to content

537-539 Madison Ave

Elizabeth, NJ 07201

Built 1890

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 2, 2020

Property Information

Block253
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description3 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,610
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,200
33%
Improvement Value:$463,700
67%
Total Assessment$691,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,312-8.5%
2024$14,552+2.8%
2023$14,158
Property History

Property Sale

Sale
$520,000
DeedBook 6362, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1890