Skip to content

52-54 Hillside Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1912

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 6, 2003

Property Information

Block28
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$263,300
42%
Improvement Value:$363,300
58%
Total Assessment$626,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,056-17.0%
2024$14,521+2.8%
2023$14,128
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5398, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1912