Skip to content

20 22 Hillside Rd

Elizabeth, NJ 07208

Built 1909

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block28
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,000
45%
Improvement Value:$282,800
55%
Total Assessment$516,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,943-15.6%
2024$11,786+2.8%
2023$11,467
Property History

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6040, Page 711

Property Built

Built

Year Built: 1909