Skip to content

809-811 South St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 6, 2023

Property Information

Block448
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,586
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$186,300
32%
Improvement Value:$396,700
68%
Total Assessment$583,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,217+0.2%
2024$11,189+2.8%
2023$10,886
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 6170, Page 664

Property Built

Built

Year Built: 1912