Skip to content

733 South St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1912

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block448
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,848
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,200
50%
Improvement Value:$199,500
50%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,748-17.8%
2024$9,429+2.8%
2023$9,174
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
DeedBook 6135, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1912