Skip to content

137 Liberty St

Elizabeth, NJ 07202

Built 2016

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block448
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class49
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,500
23%
Improvement Value:$592,700
77%
Total Assessment$770,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,819-5.5%
2024$15,684+2.8%
2023$15,259
Property History

Property Sale

Sale
$470,000
DeedBook 6150, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 2016