Skip to content

127 Liberty St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1890

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 15, 1992

Property Information

Block448
Lot39
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,907
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
48%
Improvement Value:$188,600
52%
Total Assessment$364,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,015-18.5%
2024$8,612+2.8%
2023$8,379
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3866, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1890