Skip to content

125 Liberty St

Elizabeth, NJ 07202

Built 2003

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Oct 13, 2021

Property Information

Block448
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,760
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
27%
Improvement Value:$471,600
73%
Total Assessment$646,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429-26.8%
2024$16,972+2.8%
2023$16,513
Property History

Property Sale

Sale
$710,000
DeedBook 6434, Page 2995

Property Built

Built

Year Built: 2003