Skip to content

110 Ely St

Elizabeth, NJ 07208

Built 1900

Last Sale Price
$176,500
Last Sale Date
Apr 16, 2007

Property Information

Block448
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
54%
Improvement Value:$123,100
46%
Total Assessment$269,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,185+13.0%
2024$4,589+2.8%
2023$4,465
Property History

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 5645, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1900