Skip to content

714 Summer St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1924

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Oct 25, 1988

Property Information

Block457
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,068
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,000
42%
Improvement Value:$277,400
58%
Total Assessment$478,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,204-20.6%
2024$11,598+2.8%
2023$11,284
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3573, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1924