Skip to content

626a Summer St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1947

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block484
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$189,000
60%
Improvement Value:$123,700
40%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,016-8.4%
2024$6,569+2.8%
2023$6,391
Property History

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5719, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1947