Skip to content

622 B Summer St

Elizabeth, NJ 07202

Built 1947

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Apr 19, 2017

Property Information

Block484
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
58%
Improvement Value:$114,700
42%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,301-24.0%
2024$6,977+2.8%
2023$6,789
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 6184, Page 665

Property Built

Built

Year Built: 1947