Skip to content

Pt 546 Bayway

Elizabeth, NJ 07202

Built 1961

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block495
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage878
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,200
41%
Improvement Value:$208,900
59%
Total Assessment$351,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755-4.1%
2024$7,040+2.8%
2023$6,850
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1961