Skip to content

853-855 Cross St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1900

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 27, 2010

Property Information

Block591
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage1,785
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
35%
Improvement Value:$358,800
65%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,655+10.8%
2024$9,618+2.8%
2023$9,357
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5841, Page 867

Property Built

Built

Year Built: 1900