Skip to content

13 Atlantic St

Elizabethport, NJ 07206

Built 1910

Last Sale Price
$175,100
Last Sale Date
Oct 27, 2003

Property Information

Block690
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,149
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,400
52%
Improvement Value:$133,700
48%
Total Assessment$280,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389-7.8%
2024$5,846+2.8%
2023$5,688
Property History

Property Sale

Sale
$175,100
DeedBook 5401, Page 851

Property Built

Built

Year Built: 1910