Skip to content

39 Atlantic St

Elizabethport, NJ 07206

Built 1910

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 19, 2023

Property Information

Block690
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2 FAMILY
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,400
30%
Improvement Value:$282,700
70%
Total Assessment$402,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,736-10.8%
2024$8,675+31.3%
2023$6,605
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From: GUAMAN, JACQUELINE

To: GONZALEZ, LUIS B

DeedBook 6510, Page 2440NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 6380, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1910