Skip to content

712-714 Emerson Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Price
$367,000
Last Sale Date
Jul 8, 2020

Property Information

Block71
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,604
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$204,000
48%
Improvement Value:$217,900
52%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117-18.3%
2024$9,932+2.8%
2023$9,663
Property History

Property Sale

Sale
$367,000
DeedBook 6375, Page 2441

Property Built

Built

Year Built: 1922