Skip to content

725-727 Floral Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 1999

Property Information

Block71
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
52%
Improvement Value:$197,200
48%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,835-20.6%
2024$9,869+2.8%
2023$9,602
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1922