Skip to content

227 29 Browning Ave

Elizabeth, NJ 07202

Built 1926

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block7
Lot11
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,000
55%
Improvement Value:$190,900
45%
Total Assessment$421,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,117-25.1%
2024$10,843-33.9%
2023$16,412+2.3%
2022$16,041+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5719, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1926