Skip to content

195-199 Browning Ave

Elizabeth, NJ 07202

Built 1929

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
May 1, 2017

Property Information

Block7
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$234,900
45%
Improvement Value:$286,200
55%
Total Assessment$521,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,026-21.2%
2024$12,729+54.0%
2023$8,266+2.3%
2022$8,079+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$247,000

From: STANCO, PASQUALINA

To: MAGALLAN, JOSE

DeedBook 6193, Page 685Recorded6/8/2017

Property Built

Built

Year Built: 1929