Skip to content

371-373 Elmora Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1950

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block89
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,874
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
49%
Improvement Value:$184,300
51%
Total Assessment$358,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,894-31.0%
2024$9,995+2.8%
2023$9,724
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950