Skip to content

550 52 Magie Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1916

Last Sale Date
Mar 7, 2024

Property Information

Block89
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,416
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,200
42%
Improvement Value:$218,400
58%
Total Assessment$376,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,246-12.3%
2024$8,266+2.8%
2023$8,042
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1916