Skip to content

236 38 Keats Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1926

Owner
---
Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Dec 1, 2021

Property Information

Block8
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,146
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,800
52%
Improvement Value:$211,800
48%
Total Assessment$438,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,439-26.2%
2024$11,441+7.3%
2023$10,661+2.3%
2022$10,420+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6441, Page 528Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6354, Page 687

Property Sale

Sale
$158,000

From: HERNANDEZ, LOURDES

To: SANCHEZ-CASTILLO, BLANCA J

DeedBook 6095, Page 100Recorded12/10/2015

Property Sale

Sale
$158,000

From: SANAFRIA, CHRISTIAN

To: HERNANDEZ, LOURDES

DeedBook 5973, Page 506Recorded9/25/2013

Property Built

Built

Year Built: 1926