Skip to content

210-12 Keats Ave

Elizabeth, NJ 07208

Built 1928

Last Sale Price
$239,000
Last Sale Date
Jul 27, 2017

Property Information

Block8
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,800
46%
Improvement Value:$267,200
54%
Total Assessment$494,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,505-18.3%
2024$11,629+38.2%
2023$8,415+2.3%
2022$8,225+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$239,000
DeedBook 6206, Page 721

Property Sale

Sale
$122,900
DeedBook 5844, Page 270

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 5656, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1928