Skip to content

537-539 Chilton St

Elizabeth, NJ 07201

Built 1910

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 19, 2021

Property Information

Block91
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityElizabeth City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1 FAMILY
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
49%
Improvement Value:$186,700
51%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,042-20.5%
2024$8,863+2.8%
2023$8,623
Property History

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 6424, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1910