Skip to content

55 Waldon Rd

Fanwood, NJ 07023

Built 1955

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Aug 13, 2004

Property Information

Block44
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityFanwood Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$255,000
59%
Improvement Value:$175,300
41%
Total Assessment$430,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,638+3.3%
2024$12,238+2.3%
2023$11,958+3.0%
2022$11,605+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

From: HAGGERTY, SEAN P & JILL M

To: MCHUGH, CHARLENE

DeedBook 5464, Page 646Recorded11/5/2004

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3730, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1955