Skip to content

66 Waldon Rd

Fanwood, NJ 07023

Built 1955

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Nov 29, 1995

Property Information

Block46
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityFanwood Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,414
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$261,700
60%
Improvement Value:$174,600
40%
Total Assessment$436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+3.3%
2024$12,408+2.3%
2023$12,125+1.9%
2022$11,894+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 4322, Page 179

Property Sale

Sale
$187,000
DeedBook 4136, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1955