Skip to content

58 Waldon Rd

Fanwood, NJ 07023

Built 1955

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Sep 28, 2022

Property Information

Block46
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityFanwood Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SFF1AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$275,400
62%
Improvement Value:$165,600
38%
Total Assessment$441,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,952+3.3%
2024$12,542+2.3%
2023$12,255+3.0%
2022$11,894+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

From: OU, REGANG

To: CAIZA, EDGAR E & CAMILLE A SANCHEZ

Sq Ft1,546DeedBook 6484, Page 101Recorded10/5/2022

Property Sale

Sale
$460,000

From: CONNELLY,MARYANNE S

To: OU, REGANG

Sq Ft1,497DeedBook 5672, Page 325Recorded9/13/2007

Property Built

Built

Year Built: 1955