Skip to content

1015 Pennsylvania Ave

Linden, NJ 07036

Built 1969
Industrial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block102
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,800
39%
Improvement Value:$122,200
61%
Total Assessment$200,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,064+2.2%
2024$13,756-1.0%
2023$13,898+0.5%
2022$13,824+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$850,000

From: BATES LLC

To: JB NJ DEVELOPMENT LLC

DeedBook 6471, Page 2280Recorded7/6/2022

Property Sale

SaleMulti
$450,000

From: DARSI,LLC

To: BATES LLC

Sq Ft5,824DeedBook 5547, Page 316Recorded11/23/2005

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4934, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1969