Skip to content

1010 E Elizabeth Ave

Linden, NJ 07036

Built 1961
Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 2, 2005

Property Information

Block102
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage7,884
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,300
26%
Improvement Value:$184,700
74%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,580+2.2%
2024$17,195-1.0%
2023$17,373+0.5%
2022$17,280+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$500,000

From:

To:

Sq Ft7,884DeedBook 5484, Page 251Recorded2/8/2005

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 4934, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1961