Skip to content

1303 W Baltimore Ave

Linden, NJ 07036

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 10, 2008

Property Information

Block103
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class46
Description4A-F-2S
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage5,808
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,600
27%
Improvement Value:$135,500
73%
Total Assessment$186,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,087+2.2%
2024$12,800-1.0%
2023$12,932+0.5%
2022$12,863+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$53,931

From:

To:

Sq Ft5,808DeedBook 5495, Page 624NU CodeTax lien outstanding (9)Recorded4/8/2005

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft5,808DeedBook 5495, Page 631Recorded4/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1927