Skip to content

920 Union St

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block104
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,750
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
38%
Improvement Value:$70,600
62%
Total Assessment$114,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,059+2.2%
2024$7,882-1.0%
2023$7,964+0.5%
2022$7,921+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$240,000

From:

To:

Sq Ft1,015DeedBook 5760, Page 528Recorded4/22/2009

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 3575, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1987