Skip to content

916 E Curtis St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Sep 20, 1976

Property Information

Block105
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
44%
Improvement Value:$43,900
56%
Total Assessment$78,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,263+2.3%
2024$5,142-5.6%
2023$5,448+0.5%
2022$5,419+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$30,000
DeedBook 3080, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1954