Skip to content

414 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1987

Last Sale Price
$197,000
Last Sale Date
Dec 15, 2000

Property Information

Block111
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,057
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,800
34%
Improvement Value:$88,800
66%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,465+2.2%
2024$9,258-1.0%
2023$9,353+0.5%
2022$9,304+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$197,000

From:

To:

Sq Ft1,057DeedBook 5073, Page 22Recorded1/10/2001

Property Built

Built

Year Built: 1987

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 3408, Page 659