Skip to content

910 E Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1962

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 12, 1995

Property Information

Block111
Lot15
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page69

Building Details

Building Class46
Description2A-F-1G-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
31%
Improvement Value:$100,000
69%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,225+2.2%
2024$10,001-1.0%
2023$10,104+0.5%
2022$10,050+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 4235, Page 238

Property Built

Built

Year Built: 1962