Skip to content

11 Carnegie St

Linden, NJ 07036

Built 1957
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block115
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class---
DescriptionCB-1S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,920
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,400
54%
Improvement Value:$70,000
46%
Total Assessment$151,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,646+2.2%
2024$10,413-1.0%
2023$10,521+0.5%
2022$10,465+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,920DeedBook 6575, Page 2873Recorded3/26/2025

Property Sale

SaleMulti
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,920DeedBook 5994, Page 780Recorded3/10/2014

Property Sale

SaleMulti
$216,000

From:

To:

Sq Ft3,920DeedBook 5322, Page 189Recorded9/12/2002

Property Built

Built

Year Built: 1957