Skip to content

1424 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Built 1963
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Oct 4, 2024

Property Information

Block116
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description2A-SCB-2S
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,384
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
33%
Improvement Value:$101,500
67%
Total Assessment$151,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,653+2.2%
2024$10,420-1.0%
2023$10,528+0.5%
2022$10,472+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft3,384DeedBook 6559, Page 2439Recorded10/10/2024

Property Sale

SaleMulti
$180,000
DeedBook 4655, Page 343

Property Built

Built

Year Built: 1963