Skip to content

21 W Blancke St

Linden, NJ 07036

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 18, 2008

Property Information

Block252
Lot40
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page48

Building Details

Building Class---
Description1A-F-2S
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,234
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,600
34%
Improvement Value:$135,000
66%
Total Assessment$204,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,410+2.1%
2024$15,095-1.0%
2023$15,241+0.5%
2022$15,165+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$650,000

From:

To:

Sq Ft3,234DeedBook 5745, Page 610Recorded12/24/2008

Property Built

Built

Year Built: 1959