Skip to content

815 E Curtis St

Linden, NJ 07036

Built 2021

Last Sale Price
$705,000
Last Sale Date
Mar 1, 2022

Property Information

Block119
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class16
Description2A-SCB-2S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
21%
Improvement Value:$165,200
79%
Total Assessment$209,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,711+2.2%
2024$14,389+99.9%
2023$7,199+0.5%
2022$7,161+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$705,000

From:

To:

Sq Ft2,436DeedBook 6457, Page 214Recorded3/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,019DeedBook 6381, Page 186Recorded9/11/2020

Property Sale

SaleMulti
$60,000

From:

To:

Sq Ft1,222DeedBook 6154, Page 560NU CodeBankruptcy (13)Recorded11/10/2016

Property Sale

SaleMulti
$44,000
DeedBook 3169, Page 624