Skip to content

1101 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1954

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Jan 9, 1999

Property Information

Block119
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page73

Building Details

Building Class25
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,400
46%
Improvement Value:$44,600
54%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,837+2.2%
2024$5,709-1.0%
2023$5,768+0.5%
2022$5,737+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$55,000
DeedBook 4770, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1954