Skip to content

807 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1955

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Jul 26, 1988

Property Information

Block122
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1A-F-2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
40%
Improvement Value:$66,200
60%
Total Assessment$110,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,749+2.2%
2024$7,580-1.0%
2023$7,658+0.5%
2022$7,617+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 3561, Page 734

Property Built

Built

Year Built: 1955