Skip to content

606 Mc Candless St

Linden, NJ 07036

Vacant Land

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Feb 28, 1994

Property Information

Block124
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$14,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$984+2.2%
2024$963-1.0%
2023$973+0.5%
2022$968+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook 4063, Page 86

Property Sale

SaleMulti
$91,000
DeedBook 3657, Page 344

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 3578, Page 953