Skip to content

611 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1955

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Apr 15, 2011

Property Information

Block124
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page71

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage960
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$44,000
43%
Improvement Value:$58,700
57%
Total Assessment$102,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+2.2%
2024$7,064-1.0%
2023$7,137+0.5%
2022$7,099+0.3%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$200,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5861, Page 667Recorded5/6/2011

Property Sale

Sale
$92,990

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5846, Page 769NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded12/29/2010

Property Sale

SaleMulti
$171,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5387, Page 801Recorded8/26/2003

Property Built

Built

Year Built: 1955