Skip to content

827 Bergen Ave

Linden, NJ 07036

Built 1950

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Sep 26, 1979

Property Information

Block127
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1A-F-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,700
46%
Improvement Value:$50,900
54%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,652+2.2%
2024$6,507-1.0%
2023$6,574+0.5%
2022$6,539+0.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$48,000
DeedBook 3197, Page 884

Property Built

Built

Year Built: 1950