Skip to content

309 Lincoln St

Linden, NJ 07036

Built 1998

Owner
---
Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Dec 16, 2025

Property Information

Block127
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityLinden City
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description1A-F-2G-1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,000
26%
Improvement Value:$122,300
74%
Total Assessment$166,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,694+2.2%
2024$11,438-1.0%
2023$11,556+0.5%
2022$11,495+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft1,524DeedBook 6611, Page 2057Recorded2/24/2026

Property Sale

SaleMulti
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,502DeedBook 5406, Page 789Recorded12/23/2003

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

SaleMulti
$175,000
DeedBook 4589, Page 291